Jak správně postupovat při pojistné události?

Každému z nás se může stát, že místo pouhého placení pojistky budeme čerpat pojistné plnění. Vzhledem k aktuálním povodňovým situacím přinášíme několik rad, jak postupovat vůči pojišťovně, abyste měli co největší šanci na plné uspokojení svých nároků.

Ilustrační foto: Designed by Freepik

V první řadě je nutno upozornit, že pojištění pro případ povodní a záplav zpravidla nejsou ve “standardních balíčcích”, které pojišťovny při pojištění staveb nabízí a je tak zapotřebí obezřetnost již při sjednávání pojistné smlouvy a případné sjednání si připojištění. Je také vhodné nastudovat si předem případné výluky z pojištění, na které se pojistná smlouva nevztahuje.

Pokud máte v tomto bodě splněno, pak důrazně doporučujeme, abyste při pojistné události, ještě dříve, než začnete škody odstraňovat, sami proaktivně zajišťovali fotodokumentaci vzniklých škod – v tomto ohledu je vhodné pořídit si spíše rozsáhlejší fotodokumentaci, než se naopak ocitnout v důkazní nouzi – pokud tedy například chcete zachytit rozsah škody na nějakém předmětu zblízka, vyfoťte si jej současně z větší dálky a z více úhlů, aby bylo následně možné prokázat, že dokumentace skutečně zachycuje Váš majetek, a že jej zachycuje úplně – kromě fotografií ideálně natočte také videodokumentaci způsobené škody. V tomto směru je vhodné zvážit i zaangažování znalce. Zároveň si opatřete všechny účetní doklady, které se pojistné události týkají, aby bylo možné škodu co nejlépe vyčíslit.

Pojistnou událost nahlaste pojišťovně co nejdříve, jelikož Vaše smlouva může obsahovat také časovou limitaci, v níž je možné škodní událost nahlásit. Postup k nahlášení pojistné události je většinou jednoduše dohledatelný na webových stránkách vaší pojišťovny.

Při kontaktu s pojišťovnou se nespoléhejte na pouhou ústní komunikaci, ale snažte se co nejširší část komunikace přenést do písemné formy. Veškeré ústní dohody s pojišťovnou, resp. likvidátory, jsou v případě sporu mnohem hůř prokazatelné. Stejně tak si důsledně pročtěte veškerou dokumentaci, kterou pojišťovně podepíšete vy, pokud je například co se rozsahu způsobené škody neúplná či nepřesná, pak vyžadujte, aby došlo k jejímu řádnému doplnění. Současně však upozorňujeme také na to, abyste se nesnažili pojistnou událost uměle “nafouknout” a abyste při jejím vyřizování poskytovali pojišťovně jen pravdivé údaje. V opačném případě byste totiž mohli riskovat nejen to, že pojišťovna odmítne plnění vyplatit, ale vystavíte se riziku odpovědnosti za spáchání trestného činu pojistného podvodu.

Pokud se i přesto ocitnete v úzkých, pak doporučujeme obrátit se svým nárokem na advokáta.

Další zprávy z regionu